O vlastenectví, přepisování dějin a vítání Nočních vlků

Kvě 8, 2016

V souvislosti s bojem proti nacismu a s výročím konce války se mluví o pojmu vlastenectví. To se však přetřásá i kvůli migrační krizi. Může ale skutečné vlastenectví vyrůstat ze strachu z lidí odlišné kultury? A jsou Češi skuteční vlastenci?

Není národa, který by neměl vlastence. Tento pojem se musí vymezit pozitivně. Mít rád svoji vlast, své prostředí, lidi, svůj národ. Nesmí to ale přejít do nacionalismu. Vlastenectví je určitě dobrá věc, tmelící, spojující, ale nesmí se zneužít nebo přejít do nějaké pokřivené podoby. Češi jsou vlastenci hlavně když vyhrajeme v hokeji.

Je ale také pravda, že jsme po roce 1948 spadli do sovětské sféry vlivu. Dobře známe sovětskou rozpínavost, což symbolizoval příjezd okupačních vojsk v roce 1968, která u nás setrvala 21 let. Na ni, zdá se, současný Putinův autokratický režim navazuje. Jak v této souvislosti vidíte nejnovější extempore hejtmana Michala Haška, který se nechal vyfotit s kontroverzní ruskou nacionalistickou motorkářskou skupinou Noční vlci, a to ještě pod separatistickou vlajkou Doněcké republiky, což brněnský primátor Vokřál okomentoval, že se jednalo o akci hraničící s extremismem? Proč tak Hašek činí, chce tím získat přízeň části voličů?

Vidím to jenom z vnějšku, nemluvil jsem s ním o tom. Může to být jeho hloupá aktivita, která chce získat nějaké body, ale to nevím, jestli se mu podaří. Anebo to může klidně být na zakázku. Může být pod nějakým východním tlakem. Je to můj názor, nemám to ověřeno. Ale dokázal bych si to představit. Podobně jako když tu byl čínský prezident, tak si Čína nadiktovala, co se musí a nemusí. A Hrad sklapl podpatky a udělali všechno, co jim nadiktovali čínští soudruzi. Takže si myslím, že tady mohlo být také nějaké zaháčkování. Ale ti motorkáři nejsou žádná legrace. Je to záměrné narušování evropského prostoru společně s ruskými agenty a informační válkou. Je to součást jedné taktiky.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.